Bresser Telescope Messier MC-100/1400 OTA
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
18
quantity
Product details
Category
A 100mm Maksutov-Cassegrain is a perfect, compact telescope free of color fringes for solar system observation. Content of delivery:eyepiece SPL- 26mm - 1,25"Red-Dot-Findereyepiece-holder with M35x1 thread for 1.25" accessoriesdiagonal 1,25"
  • High-quality telescope with very sharp optics
  • Aperture: 100mm / Focal length: 1400mm / Maksutov-Cassegrain optics
  • Only OTA / For mounts with GP-Level rail
  • Perfect for moon and planets and small and bright deep sky objects
  • Included: Telescope, eyepiece (26mm), LED-Finder, 1.25" eyepiece holder, 1.25" zenith prism
Brand BRESSER
Mount Altazimuth Mount
Coating multicoat-vergütung
Focus Type Manual Focus
Unit Count 1.0 Count
Zoom Ratio 200 multiplier x
Finderscope Reflex
Item Weight 2.4 Kilograms
Manufacturer Bresser
Model Number 4810140
Power Source Solar Powered
BuiltIn Media Messier MC-100/1400 OTA
Field Of View 0.87 Degrees
Compatible Devices Camera, Mount
OpticalTube Length 310 Millimeters
Additional Features Catadioptric design with 100mm aperture